Nowe lektury w edukacji wczesnoszkolnej

Obszar tematyczny Edukacja wczesnoszkolna
Typ zasobu Scenariusze
Tytuł Nowe lektury w edukacji wczesnoszkolnej
Etap edukacyjny I etap edukacji
Opis

NOWE LEKTURY W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

  „Wyrobić w sobie nawyk czytania to stworzyć sobie schronienie przed wszystkimi nieszczęściami życia”                                   

                                                                     Somerset Maugham.

    Dane z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa pokazują , ze  w Polsce drastycznie spada zainteresowanie książkami. Ponad 37 % Polaków przyznaje, że czyta 1 książkę w roku lub nie czyta wcale . Z badań wynika, że grupa „prawdziwych” czytelników, czyli takich, którzy czytają siedem lub więcej książek w ciągu roku ,to tylko 10 % naszych rodaków. Dzieci i młodzież książki czytają, bo muszą, ale podkreślają wyraźnie, że nie lubią.

Nauczyć miłości do książek w dobie Internetu, gier online,  filmów to prawdziwe wyzwanie. Dla dzieci książka przestaje być źródłem wiedzy o świecie. Komputer, DVD czy telewizor coraz częściej wygrywają ze słowem pisanym. Jednak żaden film nie zastąpi czytania. Dlaczego? Książki są dziecku niezbędne do prawidłowego rozwoju. Rozbudzają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pomagają rozwijać zainteresowania, ćwiczą pamięć, uczą skupienia i koncentracji uwagi. Dzięki czytaniu dziecko rozwija mowę, bogaci swój słownik.

 Jak wygląda praca z książką w szkole? Najpierw „musicie przeczytać na wtorek”. Potem sprawdzian z treści lektury. Potem wypełnianie kart pracy.

Jak zmienić istniejącą sytuację,  jak pracować z lekturą , by zachęcić do czytania-  zastanawiała się grupa nauczycielek podczas kursu „Nowe lektury w edukacji wczesnoszkolnej.” W wyniku tych refleksji zrodziły się nowe autorskie , inspirujące pomysły i sposoby na opracowywanie lektur w klasach I-III szkoły podstawowej.

Autor pod red. Małgorzaty Dunaj -Baczewskiej
Zgłoszone przez Malgorzata Dunaj-Baczewska

Dodana: 9 styczeń 2019 08:36

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2019 08:36