Dodana: 7 kwiecień 2019 14:32

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2019 14:32

Upamiętnili Adama Koca, wybitnego posła II RP

Do realizacji tego zadania uczniowie II LO im. gen. Z. Podhorskiego w Suwałkach przyłożyli się wyjątkowo starannie. Po długim przygotowaniu postanowili sprawdzić, czy mieszkańcy ich rodzinnego miasta wiedzą, kim był Adam Ignacy Koc. Niestety, na blisko 70 zapytanych suwalczan, ani jeden nie potrafił odpowiedzieć. Z kolei na drugie pytanie o to, kim był John R. R. Tolkien, okazało się, że 30 % udzieliło poprawnej odpowiedzi. Co łaczy te, wydawać by się mogło odległe, osoby? Obaj, Koc i Tolkien są „sąsiadami” na cmentarzu w Oksfordzie (Wielka Brytania). Informacja o tym była dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.
Piotr Zajączkowski oraz Katarzyna Margol, przystępując do realizacji zadania rekrutacyjnego do Sejmu i Młodzieży, wybrali postać wybitnego polityka, posła i członka kilku rządów RP, Adama Koca. Ten urodzony w Suwalkach parlamentarzysta nazywany „prawą ręką” Piłsudskiego, zaimponował im swoimi dokonaniami, skromnością i wiernością głoszonym ideom. Chociaż po wojnie musiał pracować m.in. jako kucharz, nigdy nie zapomniał o rodzinnym mieście. Świadczy o tym chociażby na wstępie grób, na którym znalazło się słowo „Suwalczanin”.
Uczniowie przygotowali specjalne zajęcia edukacyjne dla suwalskich nauczycieli. Odbyli też szereg spotkań z uczniami różnych szkół – od podstawowych po licea, gimnazja i Parafialną Szkołę Romską. Swoje zajęcia kończyli multimedialnym testem na smartfony. Zawsze przewidywane były słodkie nagrody, które własnoręcznie przygotowywała Kasia. Były to babeczki z chorągiewką, na której znalazła się podobizna A. Koca. Ciepłe przyjęcie testu sprawiło, że uczniowie wpadli na pomysł przygotowania specjalnej aplikacji na smartfony. Aplikacja już powstała i działa! Można dzięki niej bliżej poznać losy suwalskiego bohatera, podzielone na trzy okresy, a także sprawdzić swoją wiedzę. Nie zabrakło też ciekawostek i związków Adama Koca z Suwałkami. To właśnie dzięki niej można dotrzeć do młodszych odbiorców, a szczególnie młodzieży, dla której telefon jest podstawowym narzędziem.
Wśród innych ciekawych pomysłów na upamiętnienie ich bohatera znalazł się również krótki komiks, plakat, ulotka oraz konferencja naukowa, przygotowana wspólnie z PWSZ w Suwałkach.
Pomysłowość podjętych działań zaskakuje często swoim rozmachem i oryginalnością. Nie ulega wąpliwości, że informacje o Adamie Ignacym Kocu trafią dzięki temu do szerokiego grona odbiorców.