Wortale bibliotekarskie

Dodana: 22 styczeń 2016 12:47

Zmodyfikowana: 24 sierpień 2017 11:04

Na stronie zamieszczono wykaz stron internetowych dotyczących bibliotekarstwa i czytelnictwa. Jeżeli zauważycie Państwo niedziałający link napiszcie na adres redakcja.ppe@cen.bialystok.edu.pl 

Portale i serwisy bibliotekarskie

Bibliosfera. net 

Autor: stowarzyszenie Bibliosfera.org

Opis: Portal zawiera nastęopujące działy:

Artykuły - artykuły o bibliotekach i innych powiązanych problemach
Kalendarz - przegląd konferencji, seminariów i in. wydarzeń bibliotecznych
Wideoteka - m.in. prezentacje i relacje z konferencji i innych imprez branżowych, reklamy bibliotek, spoty kampanii społecznych związanych z bibliotekami i czytelnictwem, porady czy wywiady.

Adres www: http://bibliosfera.net/

Biblioteka w Szkole 

 

Autor: Fundacja Nauka i Wiedza

Opis: Ogólnopolski serwis bibliotekarski, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych materiałów dla nauczycieli bibliotekarzy m.in.: Bank przydatnych materiałów, Edukacja czytelnicza i medialna,Prezentacje multimedialne, Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół. Zawiera spisy treści czasopisma "Biblioteka w Szkole" oraz zawartość bibliograficzna wszystkich numerów w systemie MOL. W serwisie dostępne jest, prężnie działające Forum nauczycieli bibliotekarzy.

Adres www: http://www.bibliotekawszkole.pl/ 

 

Biblioteki Szkolne
Online 

 

Opis: Serwis społecznościowy o charakterze informacyjno - promującym, dotyczy szeroko pojętej tematyki bibliotek szkolnych, a także dziedzin z nimi związanych. Strona prowadzona jest dodatkowo na Facebooku.

Adres www: http://biblioteki-szkolne.blogspot.com/p/blog-page.html 

 

Bibservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Autor: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku

Opis: Serwis lokalny, adresowany do nauczycieli bibliotekarzy Białegostoku i byłego województwa białostockiego. Promuje pracę bibliotek szkolnych publikując artykuły, filmy, newsy o wydarzeniach wewnątrzszkolnych. Działy Niezbędnik bibliotekarza i E-zasoby pomyślane sa jako warsztat informacyjny online. 

Adres www:  http://bp.bialystok.edu.pl/ 

Edukacja medialna

Autor: fundacja Nowoczesna Polska

Opis: Projekt w postaci serwisu edukacyjnego, zawiera wysokiej jakości scenariusze zajęć, ćwiczenia i materiały do edukacji medialnej, gotowe do wykorzystania w szkołach oraz w ramach zajęć prowadzonych w domach kultury i bibliotekach. Można je bezpłatnie ściągać na swój komputer, a także dostosowywać do własnych potrzeb i udostępniać innym.

Adres www: http://edukacjamedialna.edu.pl/

Elektroniczna BIBlioteka
EBIB 

Autor: Stowarzyszenie EBIB

Opis: Serwis jest tworzony od 1999 roku przez bibliotekarzy i dla bibliotekarzy oraz specjalistów informacji. Na stronie dostępne jest czasopismio fachowe Biuletyn EBIB.

Adres www:  http://www.ebib.pl/ 

Elektroniczna Biblioteka
SBP 

Autor: Biblioteki peadagogiczne w Polsce

Opis: Serwis stanowi ogólnokrajową edukacyjną platformę cyfrową bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych oraz kadry zarządzającej tymi placówkami. Jest miejscem integracji środowiska bibliotekarzy, wspierania ich w pracy zawodowej, wymiany doświadczeń, dostarczania wiedzy służącej doskonaleniu, samokształceniu i ustawicznemu podnoszeniu poziomu umiejętności. Serwis skupia także całokształt informacji dotyczących funkcjonowania bibliotek pedagogicznych. Zespół redakcyjny wydaje Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy.

Adres www: http://e-pedagogiczna.edu.pl/ 

Pulowerek 

 

Autor: Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna (wydawca)

Opis: Zdaniem redakcji serwis jest „innym portalem dla bibliotekarzy” ponieważ: dostarcza informacji, które rozbawiają, zaciekawiają i pozwalają nabrać trochę dystansu do zawodu. Redaktorzy chcą określić  miejsce bibliotekarzy w (pop)kulturze oraz świadomości społeczeństwa. 

Adres www:  http://pulowerek.pl/ 

 

Serwis Informacyjny dla Nauczycieli Bibliotekarzy OEIiZK

 

Autor: Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Opis: Serwis prowadzony od 2001r., zamieszczane w nim są m.in. materiały dydaktyczne autorstwa nauczycieli bibliotekarzy szkolnych, adresy bibliotekarskich zasobów sieciowych, wykaz stron bibliotek szkolnych nadesłanych z całego kraju [stan na dzień 20.02.2013].

Adres www:  http://biblioteka.oeiizk.waw.pl/index.html

 

Portale i serwisy o książce, czytelnictwie

Autorzy 365  

Autor: Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o.

Opis: Serwis poświęcony zarówno książkom jak i autorom, ale również aktualnościom związanym ze spotkaniami autorskimi, polecanymi książkami, recenzjami, badaniami czytelnictwa i rynku wydawniczego. Zawiera działy: Rankingi (autorów, ksiażek), Autorzy (lista, strony autorskie), Ksiażki, Organizacja (litsa wydawnictw).

Adres www:  http://autorzy365.pl/ 

 

Biblionetka  

Autor: Ravelo Sp. z o.o. (właściciel)

Opis: Serwis dla "osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Zawiera KatalogRecenzje książek napisane przez użytkowników, Komentarze dotyczące recenzji oraz Forum - miejsce na dyskusje przede wszystkim o książkach. Jest również Czytatnik - miejsce, gdzie użytkownicy serwisu mogą dzielić się swobodnymi refleksjami na temat swoich lektur oraz zamieszczać własne utwory literackie.BiblioNETka udostępnia użytkownikom unikatowy system rekomendujący książki." (źródło: strona serwisu)

Adres www:  http://www.biblionetka.pl/

Czytanie (nie) szkodzi  

Autor: Grzegorz Lindenberg

Opis: Strona archiwalna (ostania aktualizacja z 2014r.), cenna ze względu na zamieszczone tam linki do recenzji książek oraz wykaz blogów o książce i czytelnictwie.

Adres www: http://www.czytanieszkodzi.pl/

Fantasta.
Twoje zasoby fantastyki

  

 

Autor: Artur Kaczmarczyk - założyciel portalu

Opis: Specjalistyczny portal o literaturze fantastycznej, zawiera działy: Ludzie (autorzy i tłumacze), Obiekty wydawnicze (Audio i e- booki, książki, czasopisma, opowiadania), Tania książkaWydawnictwa. Celem serwisu jest "skatalogowanie książek, czasopism, opowiadań z gatunku fantasy, horror, science fiction wydanych w Polsce, zebranie ocen czytelników, udostępnienie funkcjonalnosci ułatwiających zarządzanie zbiorami danych: biblioteczki, tagi". (źródło: strona serwisu)

Adres www: http://www.fantasta.pl/index.php

 

Książki. TV

Autor: Tadeusz Pilas - założyciel portalu

Opis: Wideo-serwis o ksiażkach prezentuje autorów i krytyków, a także wydarzenia związane z książką. Przy filmach pojawiają się linki do innych stron dotyczących danej książki czy autora, biogramów, wydawców, recenzji.

Adres www:  http://ksiazki.tv/ 

 

Książki dla dzieci i rodziców 

Autor: Portal CzasDzieci.pl

Opis: Na portalu "CzasDzieci.pl" prowadzony jest serwis o  książkach dla dzieci i rodziców. Znajdują się tam informacje  m.in. na temat nowości wydawniczych, recenzje rodziców, listy i rankingi polecanych książek, wykaz czasopism dziecięcych oraz multimediów. 

Adres www: http://czasdzieci.pl/ksiazki/

Lubimy Czytać 

Autor: Lubimyczytać.pl Sp. z o.o.

Opis: To nawiększy w Polsce opiniotwórczy serwis książkowy. Jego atutem jest "społeczność czytelników, którzy dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, zawierają znajomości, kierując się literackim gustem, przeczesują imponującą bazę książek, dodając wybrane pozycje na półki swoich internetowych biblioteczek, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze i informacje o ulubionych autorach"(źródło: strona serwisu)

Adres www: http://lubimyczytac.pl/ 

Na kanapie 

Autor: ThinkLab

Opis: Serwis społecznosciowy, odpowiada na dwa pytania: 1) Co czytać? (porady na Forum oraz w ramach systemu oceny książek i komentarzy);
2) Gdzie dostanę książkę ? (tabela „Gdzie kupić” znajdująca się na stronie każdej książki w naszym serwisie. Tabela ta pokazuje dostępność tytułu w sprzedaży oraz prezentuje ceny. Unikalną funkcją nakanapie.pl jest sprawdzanie nie tylko dostępności książek w księgarniach internetowych, ale także na aukcjach internetowych oraz w bibliotekach". (źródło: strona serwisu) 

Adres www:  http://nakanapie.pl/ 

Papierowe
myśli

Autor: Mateusz Płatos  (redaktor i administrator)

Opis: Strona prywatna powstała w opozycji do dużych komercyjnycvh portali literackich, tworzona przez hobbystów, o ambicjach opiniotwórczych. W zamierzeniach redakcyjnych ma być "serwisem żywym, chętnym do komentarza, obserwacji, zachęcającym do czytania, podpowiadającym, co czytać." (źródło: strona serwisu) 

Adres www: http://www.papierowemysli.pl/ 

Przystań Literacka 

Autor: Katarzyna Zarecka (redaktor)

Opis: Serwis internetowy o książce z działami: Książki (Nowości, Zapowiedzi, Bestscelery, Fragmenty, Media, Ciekawostki), Wydarzenia (Spotkania autorskie, Nagrody, Wydawnictwa, Targi i imprezy, Stało się), WywiadyRecenzjeFelietonyForum.

Adres www:  http://www.przystan-literacka.pl/ 

Ryms 

 

Autor: Wydawnictwo Hokus - Pokus

Opis: Wortal o ksiażkach dla dzieci i młodzieży, działa od 2009 roku. Na stronie znajduja się: "codziennie nowe wieści ze świata literackiego i wydawniczego, informacje o konkursach z nagrodami i dobrych rabatach na książki (dział WYDARZENIA), recenzje nowych i starszych książek oraz audiobooków, zapowiedzi premier książkowych (RECENZJE), dobre teksty krytyczno-literackie i wywiady z pisarzami i ilustratorami (ARTYKUŁY), systematycznie uzupełniane notki o autorach (AUTORZY), adresy internetowe księgarni, wydawnictw, galerii, portali, pokrewnych tematycznie czasopism (MIEJSCÓWKI)." (źródło: strona serwisu)

Adres www:  http://ryms.pl/index.php

 

Webook.pl

 

Autor: Serwis społecznościowy (oosby prywatne)

Opis: To wortal dla czytelników książek, umożliwia "stworzenie swojej wirtualnej biblioteki książek, znalezienie ciekawych publikacji dzięki systemowi rekomendacji, a także recenzji i cytatów powiązanych z daną książką." (źródło: strona serwisu)

Adres www:  http://www.webook.pl/index.php 

 

Inne strony przydatne w pracy nauczyciela bibliotekarza i promocji czytelnictwa

Bazy danych Katalogi Wyszukiwarki 

Autor: BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Opis: Wybór linków pogrupowanych tematycznie: 

 • Wyszukiwarki. Multiwyszukiwarki
 • Katalogi centralne
 • Katalogi bibliotek szkolnych
 • Katalogi bibliotek w Białymstoku
 • Bibliografia Narodowa
 • Bibliografie oświatowe
 • Bibliografie dziedzinowe
 • Bazy pełnotekstowe
 • Zestawienia bibliograficzne

Adres www:   http://bp.bialystok.edu.pl/?q=bazy

Czytelnictwo dzieci i młodzieży 

Autor: BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Opis: Wybór linków pogrupowanych tematycznie: 

 • Autorzy ogólnopolscy i regionalni
 • Akcje i programy czytelnicze
 • Blogi. Wyzwania czytelnicze
 • Czytelnictwo dzieci i młodzieży
 • Nagrody literackie. Kanony książek. Rankingi czytelnicze
 • Portale. Serwisy o książce

Adres www:  http://bp.bialystok.edu.pl/?q=czytanie 

Otwarte
Zasoby Edukacyjne

 

Autor: BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Opis: Wybór linków pogrupowanych tematycznie: 

 • Strony www o zasobach, wyszukiwarki
 • Zasoby graficzne
 • Zasoby inne

Adres www:  http://bp.bialystok.edu.pl/?q=oze 

Organizacja biblioteki. Zawód nauczyciela bibliotekarza

 

Autor: BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Opis: Wybór linków pogrupowanych tematycznie: 

Nauczyciel bibliotekarz

 • Awans zawodowy 
 • Doskonalenie zawodowe 
 • Kadry 
 • Literatura fachowa 
 • Organizacje bibliotekarskie
 • Serwisy i blogi bibliotekarskie

Organizacja bibliotek - prawo

 • Akty prawne, dokumenty programowe i normy określające pracę szkół, w tym bibliotek szkolnych
 • Regulaminy i uchwały organów prowadzących szkołę
 • Wyszukiwanie aktów prawnych w Internecie

Adres www: http://bp.bialystok.edu.pl/?q=o_zawodzie 

Zasoby online

Autor: BIBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia 

Opis:  Wybór linków pogrupowanych tematycznie: 
1. Podręczniki; 
2. Lektury szkolne; 
3. Książki (Audiobooki, Biblioteki cyfrowe, Ebooki, Encyklopedie. Słowniki, Księgarnie, Wydawnictwa); 
4. Inne zbiory (Czasopisma. Prasa, Filmy, Grafika, Gry i zabawy, Multimedia. Materiały dydaktyczne).

Adres www: http://bp.bialystok.edu.pl/?q=zbiory 

 

Zob. też

Portale edukacyjne ogólne