Dodana: 12 czerwiec 2017 13:38

Zmodyfikowana: 12 czerwiec 2017 13:53

Noc Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie

Noc Bibliotek 3 czerwca 2017

3 czerwca 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie było dynamicznie, wesoło, żywiołowo i elektryzująco. Przedsięwzięcie zorganizowano w związku z obchodami  III Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017 pod hasłem CZYTANIE PORUSZA.  Opracowany, przez Bibliotekę Pedagogiczną, program prowokował do zabaw, emanował atrakcjami, zapewniał interesującą i inspirującą kulturalną rozrywkę.  Skierowany był zarówno do młodszych uczestników, młodzieży jak i dorosłych. Równolegle realizowany był projekt dla dzieci
pt. Ruszaj do boju! oraz dla młodzieży i dorosłych  pt. Rozpędź się! Nabierz tempa!

Noc Biblioteki rozpoczęła się o godz. 1700.  Mali uczestnicy, po odebraniu nagród
z  Konkursu Plastycznego „Baśnie ,bajki bajeczki”, pełni werwy i temperamentu brali udział
w przymierzaniu policyjnego munduru szturmowego (łącznie z kaskami ochronnymi, kamizelkami kuloodpornymi, tarczami i tonfami), utrwalali swoje linie papilarne. W bardzo zachęcający i niezwykle przyjazny sposób Komenda Powiatowa Policji z Kolna prezentowała małym uczestnikom Nocy Bibliotek wyposażenie, wyjaśniano ciekawym  na czym polega praca policji, co znaczy prewencja. Dalej  było równie interesująco i zajmująco.  Niezwykle ciekawą formę nauki udzielania pierwszej pomocy  osobom poszkodowanym, zarówno dzieciom jak i dorosłym, zagwarantowała  Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.  Każdy mógł sprawdzić się w roli ratownika i spróbować swoich sił na fantomach. Na pewno wszystkim przydała się wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego w celu ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, bardzo kompetentnie, zaprezentowała czynności ratownicze według najnowszych standardów.

Po dość poważnych atrakcjach, nadszedł czas na  zabawę. W rytmie muzyki dance, mali goście, pod kierunkiem wolontariuszy z I i II LO w Kolnie i p. Moniki Szymańskiej, poddali się nauce tańca belgijskiego. Wyszło żywiołowo, płomiennie i przebojowo. Następnie, po korytarzach Zespołu Szkół Technicznych jeździła, w rytm muzyki,  LOKOMOTYWA Juliana Tuwima ze wszystkimi wagonami; naturalnie wypełnionymi po brzegi. Wyrywano też RZEPKĘ –  niespodziankę ogromnych rozmiarów. Niestrudzeni młodzi uczestnicy Nocy brali udział w odgadywaniu zagadek literackich,  4 drużyny zaangażowały się w grę biblioteczną -  Poszukiwacze Bibliotecznego Skarbu.  Każda grupa biegała podekscytowana, szukając kolejnych wskazówek. Oczywiście każda odnalazła swój skarb. Naturalnie było dużo nagród i niespodzianek. Najmłodsi wykonywali przepiękne zakładki do książek. Niektóre były jak żywe: miały oczy, buźki, po niektórych biegały kaczuszki, kicały zajączki, rozmyślały mądre sówki, na  niektórych rosły różnokolorowe kwiatuszki.  

            Na pewno w tej części Nocy Biblioteki grill był niezłą pociechą dla zgłodniałych i wyeksploatowanych uczestników.

Na koniec, najwytrwalsi mali uczestnicy Nocy,  mogli obejrzeć intrygujący film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai : Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund).

Program dla młodzieży i dorosłych  rozpoczął się o godz. 1800 ; trwał do rana w rytmie i nastroju : CZYTANIE PORUSZA -  Rozpędź się! Nabierz tempa!

Na początek dorośli uczestnicy Nocy wysłuchali wykładu - historyka literatury, krytyka, eseisty, tłumacza - p. Waldemara Smaszcza na temat Adam Chmielowski –
Św. Brat Albert – powstaniec, artysta malarz, ojciec ubogich”.
Po prelekcji, zainteresowani, poznali zasady korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń  Bezpieczeństwa. Następnie w momencie nastąpił zwrot akcji, z poważnego w bardzo rozrywkowy; bowiem dorośli uczestnicy Nocy mieli możliwość obejrzenia skeczu kabaretu Neo-Nówka pt. POCZTA, w wykonaniu młodzieży związanej z Hufcem Pracy w Kolnie. To były niezwykłe doznania rozrywkowe. Publiczność wyraziła je owacją na stojąco. W dalszej części wieczoru  dorośli mieli możliwość  zmierzenia z nie lada wyzwaniem. Otóż mogli podjąć się trudnego zadania pod hasłem PORUSZAJ SIĘ Z BIBLIOTEKĄ - ZOSTAŃ BIBLIOTECZNYCZNYM TROPICIELEM.   Pełni inicjatywy i zapału biblioteczni tropicieli wyruszyli na detektywistyczną  rozgrywkę.
W serdecznej i życzliwej atmosferze  trwały zmagania graczy, którzy intensywnie poszukiwali informacji - między książkami w wypożyczalni, czytelni, pod komputerami, na boisku, pod ławeczkami, przy pomniku, na szkolnym parkingu, a także w innych zaskakujących miejscach. Dorośli, którzy zostali w Bibliotece flirtowali, przy pomocy kart do gry literackiej, z poezją Bolesława Leśmiana. Po tych, delikatnie swawolnych, zadaniach i zajęciach, wszyscy wspomogli się posiłkiem z grilla. Następnie zainteresowani wysłuchali hymnów i aforyzmów o książce i bibliotece,  bawili się odgadując kalambury,  wzięli udział w interaktywnej grze  BIBLIOTEKA, słuchali myśli ks. Jana Twardowskiego, odtwarzali scenki dramowe (naturalnie związane z książkami i biblioteką). Najwytrwalsi czytali fragmenty tekstów PORUSZAJĄCYCH – do śmiechu, do łez, do głębi, do …

Cały czas istniała możliwość zwiedzania wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną, pt. Wybitni Polacy.

Galeria zdjęć: http://powiatkolno.home.pl/zdj/03062017nocbibliotek/

 Oprac. Bożena Kowalewska