5 czerwca 2019 r. odbyła się V edycja konferencji "Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji"

 

5 czerwca 2019 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej odbyła się V edycja  konferencji „Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji.

Głównymi organizatorami konferencji był Departamentem Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Adresatami konferencji byli dyrektorzy oraz nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy zainteresowani są wykorzystaniem najnowszych technologii w edukacji.

Celem konferencji była popularyzacja Podlaskiej Platformy Edukacyjnej oraz promocja przedsięwzięć edukacyjnych związanych z podnoszeniem kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży oraz rozwijaniem zainteresowań i kreatywności uczniów. Konferencja była też okazją do zaprezentowania innowacyjnych działań nauczycieli woj. podlaskiego.

Spotkanie z nauczycielami z regionu otworzył wicemarszałek Stanisław Derehajło.

W swoim wystąpieniu mówił o cyfrowej rzeczywistości w szkole, jak również o Ogólnopolskiej Sieć Edukacyjnej. Zachęcał do  pisania wniosków z RPO, by wykorzystywać fundusze unijne, aby rozwijać nasze szkoły w sposób nowoczesny, ale też przemyślany.

Więcej o konkursach – link do strony: https://rpo.wrotapodlasia.pl

Uczestnicy konferencji zapoznali się z najnowszymi danymi dotyczącymi użytkowników, treści i propozycji dla szkół umieszczonych na Podlaskiej Platformie Edukacyjnej (prezentacja w załączniku). Do korzystania z PPE i włączeniu się w tworzenie platformy zachęcała Agnieszka Aleksiejczuk – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP oraz Katarzyna Gagan – wojewódzki koordynator Podlaskiej Platformy Edukacyjnej.

Bohdan Pawłowicz, dyrektor marketingu Instytutu Badawczego NASK opowiadał nauczycielom o projekcie realizowanym przez instytut, czyli OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Swoimi doświadczeniami, w wykorzystywaniu nowych technologii na co dzień, podzielili się nauczyciele-eksperci programu Microsoft dla Edukacji. Ucząc angielskiego wykorzystują możliwości, jakie dają nowoczesne platformy edukacyjne, dzięki którym uczniowie i pedagodzy nie wychodząc z klasy mogą zwiedzać cały świat i spotykać się – on line – z rówieśnikami z wielu państw świata.

Joanna Carewicz i Jacek Zabłocki podczas konferencji połączyli się przez Skyp-a ze szkołą w Wietnamie, gdzie na uczestników białostockiego spotkania czekały dzieci z wietnamskiej klasy szkoły podstawowej.

Katarzyna Dardzińska i Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej zachęcali do poznania dzieci z przedszkoli z Pandą Adą, czyli specjalnym programem edukacyjnym do nauki programowania bez ekranu przy pomocy specjalnej maty edukacyjnej.

Uczestnicy konferencji uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach dotyczących zjawisk chemicznych, fizycznych, robotyki, itp.

Pracownicy wydziału przygotowali pokazy popularyzujące naukę i technikę:

 • Skąd się bierze sok w butelce? (dr inż. Andrzej Koszewnik),
 • Ten robot lubi się bawić – nie tylko w fabrykę (dr inż. Adam Wolniakowski),
 • Dlaczego należy zapinać pasy w samochodzie? (dr inż. Jarosław Czaban),
 • Ściskamy, rozciągamy (mgr inż. Wojciech Grodzki),
 • Tańczące szkielety – sprawdź co potrafią Twoje kości (mgr inż. Justyna Skubich),
 • Świat pod mikroskopem (mgr inż. Adam Tołstoj).

 

Podczas konferencji wręczone zostały wyróżnienia za wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji i dzielenie się wiedzą. Wyróżnieni nauczyciele to:

 1. Pani Joanna Carewicz –  Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
 2. Pan Cezary Nerkowski – Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży
 3. Pani Anna Skowrońska – Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym
 4. Pani Renata Sujata – Szkoła Podstawowa w Rutkach
 5. Pan Jacek Zabłocki – Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie

 

Fotorelacja 

wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/edukacja_nauka/o-przyszlosci-i-szansach-podlaskiej-e-edukacji.html

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej https://wm.pb.edu.pl/2019/06/06/konferencja-na-wydziale-mechanicznym/