42 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

    Aneta Kisiel, nauczyciel

    Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach

    Opublikowano: 24 maja 2018 r.

 

W piątek 20 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach nastąpiło uroczyste otwarcie okręgowych eliminacji 42 Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. To niewątpliwie zaszczyt, że właśnie nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w organizacji tej prestiżowej olimpiady, która już od 1976 roku pozwala na popularyzację wiedzy rolniczej.

Gości powitała dyrekcja ZSCKR w Sejnach. Pani dyrektor Dorota Jagłowska odczytała list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, który życzył wszystkim uczestnikom sukcesów w rywalizacji. Warto podkreślić, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 2008 roku jest organem prowadzącym szkołę. Głos zabrali także starosta powiatu sejneńskiego pan Piotr Alszko oraz członek Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych pan Ryszard Grzybowski. Następnie przewodnicząca okręgu siedleckiego OWiUR dr hab. inż. Alina Janocha dokonała uroczystego otwarcia olimpiady.

Okręg siedlecki, do którego należymy, obejmuje szkoły z 25 powiatów – całe województwo podlaskie, część lubelskiego i część mazowieckiego. W eliminacjach szkolnych OWiUR w naszym okręgu wzięło udział prawie 3,5 tys. uczniów, spośród których wyłoniono 156 najlepszych. Rywalizowali oni w ośmiu blokach tematycznych – produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, technologia żywności, gastronomia, agrobiznes, architektura krajobrazu i weterynaria.

Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów – w bloku mechanizacja rolnictwa: Bartosz Jastrzębski z klasy II b BT i Dariusz Boraczewski z klasy IV BT, w bloku gastronomia: Daiwa Suszczewicz  z klasy III PT oraz Karolina Korenkiewicz i Alicja Rydzewska z klasy II PT.

Od godziny 11.30 do 12.30 uczestnicy rozwiązywali zadania teoretyczne, zaś po obiedzie przystąpili do zadań praktycznych. Wieczorem Samorząd Uczniowski dla uczestników olimpiady zorganizował ognisko, zaś Komitet Okręgowy Olimpiady udał się na posiedzenie, aby wyłonić zwycięzców.

W sobotę 21 kwietnia wszyscy uczestnicy olimpiady spotkali się ponownie na sali gimnastycznej szkoły gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły wraz z opiekunami. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWiUR pani prof. Alina Janocha przedstawiła wyniki zmagań w 8 blokach tematycznych. Z dumą informujemy, że dwoje uczniów spośród naszych reprezentantów znalazło się w gronie laureatów olimpiady:

I miejsce w bloku gastronomia – Karolina Korenkiewicz – uczennica II klasy technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych

I miejsce w bloku mechanizacja rolnictwa – Bartosz Jastrzębski – uczeń II klasy technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Gratulujemy zarówno uczniom, jak i ich nauczycielom oraz życzymy powodzenia na etapie centralnym, który odbędzie się w dniach 7-8 czerwca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Cieszymy się również z faktu, iż nasza szkoła zajęła III miejsce w klasyfikacji szkół startujących w olimpiadzie. Najlepszy okazał się Zespół Szkół nr 3 im. W.S. Reymonta z Łukowa (woj. lubelskie), zaś II miejsce przypadło Zespołowi Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie z Mińska Mazowieckiego (woj. mazowieckie).

Organizatorzy OWiUR wyrazili swoją wdzięczność i uznanie naszej szkole jako gospodarzowi etapu okręgowego, składając na ręce pani dyrektor Doroty Jagłowskiej pamiątkowy grawerton. W przedsięwzięcie zaangażowani byli nie tylko nauczyciele, ale także wielu uczniów.

 

Załączniki