Konferencja naukowa „Zwierzęta w potrzebie” w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Miarą człowieczeństwa
Jest stosunek do zwierząt

Lekarze weterynarii z Litwy, Łomży, Bielska Podlaskiego, Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa, Kolna, Grajewa uczestniczyli w konferencji naukowej, która odbyła się 15 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Tematem spotkania były „Zwierzęta w potrzebie”. Zagadnienie to w szczególności zainteresowało przyszłych techników weterynarii, gdyż wykłady, w których uczestniczyła „wetowska brać”, miały za zadanie poszerzyć ich wiedzę ujętą w podstawie programowej z przedmiotów zawodowych.

Uroczystość wpisała się także w obchody 600 - lecia Miasta Łomży, a patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta pan Mariusz Chrzanowski.

Po występie Zespołu Sygnalistów” z Nadleśnictwa Łomża pod opieką Nadleśniczego pana Dariusza Godlewskiego. Gości przywitała pani dyrektor Bogumiła Olbryś. Swą obecnością uroczystość zaszczycili: pan Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, pan Marek Olbryś – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, pani wiceprezydent Agnieszka B. Muzyk, przedstawiciele Rady Miejskiej, środowiska kościelnego, rektorzy uczelni wyższych i dyrektorzy łomżyńskich szkół.

Konferencję poprowadził pan Emilian Augustyn Kudyba, zapowiadając kolejnych prelegentów.

Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi pan Mariusz Sachmaciński wygłosił wykład na temat: „Fragmentaryzacja środowisk drogami i jej konsekwencje – kolizje drogowe, procedury i postępowanie z rannymi zwierzętami” oraz zaprezentował wiele zdjęć obrazujących kolizje drogowe z udziałem zwierząt.

W kolejności zebrani goście oraz uczniowie „Wety” wysłuchali wystąpienia pani Agnieszki Czujkowskiej z „Ptasiego Azylu” w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Pani A. Czujkowska przedstawiła „Zasady udzielania pierwszej pomocy dzikim ptakom”.

Niewątpliwie ważnym tematem było wystąpienie pani Magdaleny Lewińskiej z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach pt. „Obowiązki gmin wobec zwierząt”. Na koniec pani Agnieszka Korzeniewska, powieściopisarka z Brukseli, z niesamowitym zaangażowaniem i charyzmą opowiadała, „Dlaczego mówi się, że zwierzęta są posłańcami aniołów”. Pisarka tłumaczyła, że jeżeli Anioły są posłańcami Boga, to zwierzęta – posłańcami Aniołów. I na ogół trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. „Lata obcowania ze zwierzętami pozwoliły mi ukuć pewną filozofię, według której są to bezwarunkowo najwierniejsze ze stworzeń. Miarą wielkości człowieka jest dla mnie stosunek do istot słabszych, w tym właśnie zwierząt. I nic na to nie poradzę. To sito, przez które przesiewam ziarno od plew. ”- przekonywała słuchaczy pani A. Korzeniewska.

Ciekawym akcentem konferencji był występ piosenkarki Nary Noïan, francuskiej wokalistki o ormiańskich korzeniach. Na koniec nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.

Magdalena Budziszewska , Aneta Trzeciej - Kowalczyk

zdjęcia M.Budziszewska