Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Andrzej Staszczyk,

konsultant w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach

Już po raz kolejny Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza jest podzielona na części krajową i wojewódzką, określa zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach.

Celem prognozy jest dostarczenie informacji niezbędnych do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego odpowiadającego potrzebom krajowego i wojewódzkiego rynku pracy. Szkoły i organy prowadzące uruchamiając w nowym roku szkolnym 2022/2023 zawody zgodne z prognozą otrzymają zwiększoną subwencję oświatową przez wszystkie lata nauki.

Prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 30 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. W stosunku do poprzedniego roku listę uzupełniono o zawody branży budowlanej: betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, natomiast usunięto z niej zawody: elektronik i technik elektronik.

W części wojewódzkiej prognoza określa alfabetyczny wykaz zawodów o istotnym lub umiarkowanym zapotrzebowaniu na wojewódzkim rynku pracy. W wykazie ujęto 85 zawodów (10 więcej niż w roku poprzednim), dla których prognozowane jest istotne zapotrzebowanie na pracowników oraz 61 zawodów (8 więcej niż w roku poprzednim), dla których prognozowane jest umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników w województwie podlaskim.

Prognozę opublikowano w Obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowymi wojewódzkim rynku pracy (M.P. 2022 poz. 120).

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1