Seminarium wyjazdowe „Życie literacko-historyczne regionu Dzūkija”

            Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach w ramach współpracy z Urzędem Gminy w Puńsku i z Centrum Informacji Turystycznej w Lazdijai (Litwa) 2 grudnia 2017 r. zorganizowało seminarium wyjazdowe dla nauczycieli języka litewskiego, geografii i historii Litwy.

Szkolenie pt. „Życie literacko-historyczne regionu Dzūkija” rozpoczęło się zwiedzaniem rejonu Lazdijai trasą „Nieznane pogranicze” (lit. „Neatrastas pasienis”). Wycieczka rozpoczęła się na placu w centrum Łoździej, pod pomnikiem Niepodległości. Uczestników seminarium zapoznano z najważniejszymi faktami z przeszłości miasta i obiekty turystyczne tego miejsca. Pobyt w Lazdijai zakończono w Muzeum Regionalnym, gdzie zwiedzający mieli okazję brać udział w zajęciach "Dawna klasa gimnazjalna" ( lit. „Senoji gimnazijos klasė"). Uczyli się pisania gęsim piórem, poznali postać nauczyciela, poety ks. Motiejus Gustaitis oraz życie i twórczość  poetki Salomėja Neris. 

Następnie słuchając historii regionu oraz podziwiając piękno krajobrazu wszyscy pojechali do Parku Regionalnego Meteliai. Z siedziby Centrum Informacji Turystycznej Meteliai przez lunety obserwowali jezioro Dusia oraz tam zebrane ptaki. Centrum usytuowane jest w nowoczesnym szklanym budynku. W środku urządzona jest interaktywna ekspozycja ukrywająca wiele ciekawych informacji na temat flory i fauny regionu. Pracownicy centrum zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia edukacyjne. Dla zwiedzających są przygotowane trzy szlaki dla pieszych i dwie trasy dla podróżujących rowerem. W pobliżu wsi Meteliai znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wzgórza i jeziora regionu Dzukija. Następnie uczestnicy seminarium udali się do miejsca bardzo ważnego dla katolików - Kościoła Trzech Krzyży, który znajduje się na południowo-zachodnim brzegu jeziora Dusia. Historia tego miejsca sięga 1702 roku. Wiąże się z nim również opowieść o cudownym uzdrowieniu rannego żołnierza, który odzyskał wzrok po obmyciu się wodą ze studni znajdującej się nieopodal kościoła.

Później uczestnicy seminarium udali się do miasteczka Veisiejai, gdzie w jednym z budynków dawnego dworu działa Centrum Informacji Turystycznej Veisiejai. Tutaj zapoznali się z historią dworu, obejrzeli nowoczesne ekspozycje, które prezentują najważniejsze wartości tego regionu oraz Regionalnego Parku Veisiejai. Z Veisiejai autobus ruszył w stronę miasteczka Kapčiamiestis. Jest to miejscowość związana z postacią Emilii Plater. W centrum miasteczka stoi pomnik poświęcony Emilii Plater, a na miejscowym starym cmentarzu znajduje się jej grób. Niezwykle interesującym miejscem jest dawny dwór Justinavas nad jeziorem Veinežeris, gdzie zmarła przywódczyni powstania. Wszystkich zachwycił znajdujący się tutaj pomnik wybitnej dowódczyni powstania 1831 r.

            Dzień minął szybko wśród miłych ludzi i pięknego krajobrazu regionu Lazdijai. Seminarium wyjazdowe uczestnicy ocenili bardzo wysoko.

 Kierownik szkolenia: Biruta Wojczulis