Programować każdy może! w Białymstoku. Relacja z eventu

Firma Cortland we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zorganizowała 30.03.2017 r. konferencję „Programować każdy może w Białymstoku”.

Odbiorcami byli dyrektorzy szkół, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku,  samorządu terytorialnego oraz nauczyciele i uczniowie. Konferencja zgromadziła osoby zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych technologii w edukacji.

Przedsięwzięcie miało na celu przedstawienie pomysłów wykorzystania programowania na innych przedmiotach niż informatyka, prezentację nauki programowania w konwencji kształcenia wyprzedzającego, pokazanie aplikacji firmy Apple z elementami programowania, a także możliwości zastosowania chmury eventcloud.documaster – produktu firmy Euroimpex.

Główną częścią imprezy były warsztaty prowadzone przez edukatorów firmy Cortland i Akademię Duckie Deck dla uczniów: Programowanie z iPadami - Cortland Swift Playgrounds, Magia programowania z Photonem, Osmo Coding, LOFI Robots. Dzieci uczyły się poprzez zabawę sterownia robotem, wykonywania podstawowych funkcji na iPodach. Nie miały problemu z opanowaniem tych umiejętności. Była to dla nich świetna zabawa.

Dodatkowo, wymienione warsztaty zorganizowano również dla nauczycieli, aby mogli kontynuować naukę programowania w swoich szkołach. Eksperci przedstawili propozycje gotowych programów i przykłady wykorzystania ich w edukacji oraz kilkanaście gotowych scenariuszy lekcji. Nauczyciele mogli też spróbować sterować robotem, zmierzyć się ze sztuką programowania. Byli żywo zainteresowani, zadawali pytania.

Zajęcia realizowano w kilkunastoosobowych grupach. Jednocześnie odbywały się cztery szkolenia. Dla uczniów przeprowadzono dwanaście warsztatów a dla nauczycieli osiem. Wzięło w nich udział 70 nauczycieli i około 200 uczniów.

Podczas briefingu z udziałem dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz przedstawicieli JST, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku Zdzisław Babicz w swoim wystąpieniu odniósł się do nowej podstawy programowej, która zakłada konkretne umiejętności, które uczeń powinien opanować na etapie edukacji wczesnoszkolnej w zakresie technologii informacyjnych.

Firma Cortland zaprezentowała swój program: „Programować każdy może”, Aplikacja Swift Playgrounds. Przedstawicielka firmy w swoim wystąpieniu podkreśliła korzyści jakie płyną z wykorzystania umiejętności programowania dla dzieci: nauka kreatywności, współpracy, rozwój intelektualny, umiejętność logicznego myślenia. Przedstawiła propozycje szkoleń dla nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem aplikacji podczas lekcji.

Dyrektor Zdzisław Babicz wystąpił z wykładem pt. „Edukacja nauczycieli w CEN w Białymstoku w zakresie nauki programowania dla najmłodszych”. Przedstawił ofertę Centrum Edukacji Nauczycieli w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych w nauczaniu skierowaną do nauczycieli.

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz przedstawiciele JST, mogli odbyć tour po przeprowadzanych warsztatach.

Atrakcją imprezy była interaktywna strefa Duckie Deck składająca się między innymi z takich elementów jak: muzyczny stół, robot Meccano, labirynt Sphero, Lofi Robot, wirtualne Google, zestaw Makey – Makey. Ekspozycja zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Interaktywne zabawki były dostępne dla dzieci, które z entuzjazmem podeszły do gier.

Oprac. Elżbieta Korzeniecka