Sprawozdanie z konferencji: Książki pachnące wrażeniami – 11.05. 2018
11 maja odbyła się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku konferencja podsumowująca projekt czytelniczy: Niemiecka literatura- czytamy to co dobre!
Książki pachnące wrażeniami- czytanie wrażeniowe i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży były tematem wystąpienie pani Małgorzaty Swędowskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podczas interaktywnej prelekcji uczestnicy doświadczyli na sobie czym jest czytanie wrażeniowe. Zostali wyposażeni w gotowe pomysły do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz zainspirowani do własnych poszukiwań metodycznych. Czytanie wrażeniowe zakłada takie prowadzenie spotkania literackiego w grupie małych dzieci, by angażować je nie tylko do słuchania ale i przeżywania tekstu wiersza czy opowiadania. Dzieje się to, gdy dzieci w trakcie słuchania- czytania wyrażają swoje emocje, dopowiadają słowa, obrazują ruchem lub gestem to, co dzieje się w warstwie słownej. Podczas prelekcji była też okazja, by pomyśleć o swoim stosunku do książek, wzbudzić refleksję na temat tego, jakie książki wprawiają w zachwyt, a jakie nie dostarczają pozytywnych wrażeń. Na szkoleniu wykorzystano proste zabawy ruchowe przygotowujące do odbioru dzieła literackiego i wzmacniające koncentrację na zadaniu. Pokazano też konkretne pomysły na działania z wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej ( Reguły dla gaduły, Rycerz Roch i jego groch, W czwartek przed dwunastą) oraz Agnieszki Frączek ( Zaczytani, Małpka Mania z Elementarza w podskokach) oraz na działania z książkami ( Elmer i tęcza, Gruffalo, Dwoje ludzi). Spotkanie metodyczne miało na celu dostarczenie sprawdzonych przez autorkę szkolenia sposobów na motywowanie dzieci do samodzielnego sięgania po książki i uznania książki za wartościowy element, który powinien towarzyszyć człowiekowi przez całe życie.
Następnie panie Krystyna Łuniewska i Jolanta Bakier podsumowały projekt czytelniczy: Niemiecka literatura - czytamy to co dobre!
Projekt miał na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, popularyzację niemieckojęzycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej, zachęcenie do nauki języka niemieckiego oraz kształcenie kompetencji interkulturowej.
Uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się wiele o wartościowej niemieckojęzycznej literaturze dla dzieci i młodzieży, poznać lepiej kraj naszych zachodnich sąsiadów oraz działalność medioteki języka niemieckiego.
Kolejnym punktem konferencji było podsumowanie konkursu plastycznego. Na konkurs nadesłano 27 ilustracji. Komisja konkursowa nagrodziła 20 prac plastycznych. W imieniu organizatorów nagrody laureatom wręczył dr Tadeusz Andrzej Mosiek, wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały wyeksponowana na holu w CEN.
W projekcie do końca kwietnia wzięło udział ponad 1000 uczniów i 100 nauczycieli.
Ostatnim punktem konferencji była prelekcja pani Evy Susso: Dlaczego tak ważne jest, by w książkach dla dzieci pojawiały się dzieci z innych krajów i kultur.
Eva Susso jest szwedzką autorką książek dla dzieci. W latach 2002-2009 zasiadała w radzie prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książki Dziecięcej. Autorka znanych i popularnych w Szwecji i za granicą książek, m.in. "Babo chce", "Binta tańczy", "Yeti". Ma troje dzieci, od 1976 roku mieszka w Sztokholmie. W czasie spotkania opowiedziała uczestnikom spotkania o dalekiej Afryce, gdzie ma dom i skąd pochodził jej mąż oraz skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Uczestnicy byli poruszeni historią Rity i zadawali dużo pytań. Spotkanie było tłumaczone przez szefową wydawnictwa Zakamarki, Katarzyną Skalską. Po spotkaniu można było kupić książki pani Evy Susso i dostać autograf.