EKSPERYMENT nr 1-Zajęcia naukowe- MINILABY

EKSPERYMENT nr 1-Zajęcia naukowe- MINILABY

Na zajęciach naukowych "MINILABY" realizowanych w ramach projektu "Odkrywamy talenty" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego 
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 przeprowadziliśmy eksperyment- Właściwości wody

Do szklanki z zimną wodą dodaliśmy 3 kropelki niebieskiego atramentu z naboju do pióra. Atrament ma większą gęstość, opadając na dno w niezwykły sposób zabarwia wodę. Rozpraszając się w niej powstają piękne kształty, które z czasem robią się coraz mniej wyraźne, gdyż atrament rozpuszcza się w wodzie.

Do 1 szklanki wlewaliśmy ciepłą wodę do 2 szklanki zimna wodę. Dodaliśmy barwniki do 2 szklanek. Jedna szklankę wody przykryliśmy papierem. Podtrzymując kartkę ręką odwróciliśmy szklankę do góry dnem. Tak odwróconą szklankę położyliśmy na drugiej szklance wypełnionej wodą. Pomału wyciągnęliśmy kartkę papieru. Kolory nie mieszają się ponieważ ciepła woda jest lżejsza od wody zimnej i dlatego unosi się do góry nie mieszając się z wodą zimną.

Zapaloną świeczkę postawiliśmy na podstawce, na której znajduje się woda, następnie przykryliśmy ją szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda częściowo została wessana ze spodka do szklanki. Płomień świecy pali się dzięki tlenowi,  gdy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do szklanki.