Dodana: 23 maj 2017 10:24

Zmodyfikowana: 23 maj 2017 10:24

Odkrywanie naszej stolicy

Odkrywanie naszej stolicy...

 

            19 maja br. po raz kolejny byliśmy z wizytą w Warszawie. Tym razem nasza podróż odbyła się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu, pn. „Wsparcie rozwoju – kluczem sukcesu” współfinansowanego ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej III, Priorytet III – Kompetencje i kwalifikacje, Działanie,  3.1 – Kształcenie i edukacja, Poddziałanie 3.1.2 Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych.

            Pierwszy punkt naszej wycieczki stanowił spacer po warszawskiej Starówce. Pogoda była piękna, słońce przygrzewało, a pan przewodnik opowiadał nam o zabytkowych kamienicach i związanych z nimi historiach, np. o legendarnym Bazyliszku, który został zamieniony w kamień i do dziś tkwi na ścianie jednej z kamienic, czy też znaną wszystkim legendę o warszawskiej syrenie. Spotkanie z zabytkami upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem przy Kolumnie Króla Zygmunta III Wazy.

            Następnie udaliśmy się do Szkoły Głównej Handlowej na zaplanowaną specjalnie dla nas „lekcję przedsiębiorczości”. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Już na początku uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety, a następnie doktorant Albert Tomaszewski poprowadził wykład nt. „Jak być przedsiębiorczym?”, przywołując kilka świetnie dobranych przykładów ludzi, którzy w swym życiu osiągnęli sukces.

            Z uczelni, po raz pierwszy, pojechaliśmy do Muzeum Narodowego na spotkanie ze sztuką historyczną. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Dzieci młodsze uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Świat świętych, rycerzy i księżniczek”. Z przemiłą panią przewodnik obejrzały dzieła powstałe w czasach średniowiecza. W dostosowany do wieku uczestników sposób dowiedziały się, jak wyglądało życie rycerzy i księżniczek, z wykorzystaniem elementów dawnych strojów, w które zostały ubrane wytypowane dzieci.Grupa uczniów klas IV-VI poznała legendy i fakty związane z panowaniem polskich władców podczas lekcji pt. „Królowie Polski”.

            Bogatsi o ciekawe tajemnice przeszłości pojechaliśmy do Centrum  Nauki Kopernik, gdzie przez ponad dwie godziny każdy uczestnik sam mógł dotykać, sprawdzać, doświadczać i obserwować zjawiska, jakie występują w otaczającym nas świecie. Dzieci młodsze wspólnie z opiekunami bawiły się w majsterkowanie, a uczniowie starsi poznawali tajniki nauki. Ciekawostek było tak wiele, że nie możliwym było poznać je w tak krótkim czasie. Dużo emocji dostarczył dzieciom symulator tonącego statku. Mimo strachu i przerażenia niektóre osoby wracały tam kilkukrotnie. Na pewno jeszcze odwiedzimy to miejsca.

Naładowani dobrą energią udaliśmy się na ciepły posiłek.

            Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy był Stadion Narodowy. Każdy z nas po uruchomieniu wyobraźni miał możliwość poczuć się jak kibic na prawdziwym meczu Polska – Niemcy z Robertem Lewandowskim na murawie. Ogromna przestrzeń i wielkość tego miejsca chyba na każdym wywarła niesamowite wrażenie.

            Trochę zmęczeni, ale z przekonaniem, że warto podróżować, poznawać swoją ojczyznę i z bogatymi doświadczeniami wróciliśmy szczęśliwie do Janowa. Kolejny wspólny wyjazd był nie tylko atrakcyjną formą poznawania naszej stolicy, ale także okazją do budowania pozytywnych relacji interpersonalnych społeczności szkolnej.

 

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1