Dodana: 9 marzec 2017 14:55

Zmodyfikowana: 10 marzec 2017 11:37

Spotkania autorskie w szkołach

Jak przygotowywaliśmy spotkania autorskie ?

Nauczyciele bibliotekarze należący do TNBSP wytypowali listę nazwisk do zaproszenia na spotkania z dziećmi i młodzieżą. Koordynator akcji nawiązał kontakt z pisarzami, zarezerwował termin i omówił warunki finansowe. W 7 edycji projektu zaproszono autorów: Tomasza Szweda do szkół podstawowych, Annę Łacinę do szkół gimnazjalnych, Michała Książka i Elżbietę Awramiuk  do szkół ponadgimnazjalnych. 

Do organizacji spotkań poproszono szkoły, w których pracują nauczyciele bibliotekarze, członkowie towarzystwa. Przed spotkaniami gospodarze spotkań zadbali o zakup książek zaproszonych autorów (współpraca z wydawnictwami i księgarniami), zaprosili uczniów z okolicznych szkół, udekorowali sale (małe wystawy, prezentacje multimedialne) i przygotowali swoich uczniów do poprowadzenia spotkania (pytania do pisarza, małe scenki teatralne).

Do udziału w spotkaniach zapraszano uczniów z innych szkół, w każdym ze spotkań uczestniczyło ok. 100 osób.

Po spotkaniach placówki goszczące pisarzy przygotowały krótkie sprawozdania i dokumentację fotograficzną ze spotkań autorskich. W niektórych szkołach uczniowie działający w kołach dziennikarskich przeprowadzili wywiady z pisarzami (zob. załączniki na stronie głównej). Powstał również film dokumentujący wystąpienie Tomasza Szweda.

Powstał artykuł napisany przez Olgę Topolewską, w ktorym zawarte zostały realcje ze spotkań: „Jak zaciekawić uczniów współczesną literaturą? Spotkania autorskie w ramach projektu czytelniczego "Podlaskie spotkania z pisarzami".