Dodana: 20 luty 2018 15:55

Zmodyfikowana: 22 marzec 2018 13:32

Wycieczka do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. profesora Andrzeja Myrchy

7 grudnia członkowie Klubu Młodego Przyrodnika wybrali się do Białegostoku. Już sam budynek Uniwersyteckiego kampusu zrobił na nas wrażenie. Byliśmy w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. profesora Andrzeja Myrchy. W sali mieszczącej wystawę „Przyroda północno – wschodniej Polski” odbyły się zajęcia na temat „Zwierzęta naszych lasów”. Prowadziła p. B. Komenda, która organizowała wycieczkę i jest opiekunem szkolnego klubu. Były to specyficzne zajęcia ponieważ siedzieliśmy na wykładzinie przypominającej trawkę w otoczeniu ptaków 
i ssaków występujących w naszych lasach i parkach. Naszą pracę obserwował wypreparowany łoś i żubr oraz wspierająca nas p. Dorotka.

Następnie pani pracująca w  muzeum oprowadziła nas po wszystkich wystawach. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek 
o zwierzętach i roślinach polarnych, gąbkach i stawonogach. Wśród pingwinów wyszukiwaliśmy kuzynów Elegancika z „Zaczarowanej Zagrody”. Podziwialiśmy rozmiary żebra i kręgu wieloryba. Z ogromnymi emocjami patrzyliśmy na jaja ptaków oraz pasożyty ludzkie. Mogliśmy podziwiać skały i minerały. Na koniec wycieczki weszliśmy do pomieszczenia, w którym prowadzone są hodowle terraryjne. Był tam kameleon, jaszczurki, żółwie i przepiękny waran.

W sali poświęconej prezydentowi Kaczorowskiemu podziękowaliśmy pani przewodnik i wręczyliśmy pamiątkowy dyplomik przyrodników.

Z mnóstwem wiedzy, ciekawostek i wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Barbara Komenda
Szkoła Podstawowa w Turośni Kościelnej