Dodana: 20 czerwiec 2017 15:08

Zmodyfikowana: 26 czerwiec 2017 21:49

Publikacje

Publikacje w ramach projektu SZKOŁA JUTRA (IV LO w Białymstoku)

MATEMATYKA -  "Dobrego nigdy za wiele"

INFORMATYKA - "Zbiór dla początkujących informatyków"

 

Na Podlaskiej Platformie Edukacyjnej zostały umieszczone materiały powstałe w ramach projektu, tj. 2 publikacje: pierwsza to zbiór wybranych przez nauczycieli matematyki różnorodnych zadań, które stwarzają uczniom najwięcej problemów na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a które należy koniecznie powtórzyć przez egzaminem maturalnym.


PRZYKŁADOWE ZADANIE Z MATEMATYKI:

Średnia wieku rodziców i dwójki ich dzieci (Bartka i Kasi) to 36 lat. Gdyby uwzględnić wiek babci, to średnia wieku wszystkich pięciu osób byłaby równa 43 lata. Oblicz, ile lat ma babcia.


Druga publikacja będzie zbiorem zadań dla początkujących informatyków.

PRZYKŁADOWE ZADANIE Z INFORMATYKI:

Bartek postanowił napisać list miłosny do koleżanki. Aby tekst nie wpadł w niepowołane ręce zaszyfrował go specjalnie wymyślonym przez siebie szyfrem BART, a koleżance przekazał program deszyfrujący.

BART to kodowanie zamieniające każdy znak ASCII z przedziału 32 – 126 na znak znajdujący się o 10 pozycji dalej, ale nie dalej niż do 126 pozycji. Napisz program szyfrujący i deszyfrujący podaną metodą dowolny ciąg znaków.W projekcie zaplanowane są również profesjonalne wydania tych publikacji na potrzeby biblioteki/czytelni szkolnej. 
Złożeniem tekstu, ilustracjami, kontaktami z drukarnią zajmie się „Klub Młodego Przedsiębiorcy” – zespół uczniów IV LO wBiałymstoku.

Projekt okładek to dzieło Michała Mlenko ucznia klasy 2G.