Podcasty na lekcjach języka niemieckiego
Krystyna Łuniewska, nauczyciel konsultant, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku Zdjęcie: pixabay.com Opublikowano: 16 listopada 2017 r. |
Podcast, to nic innego jak forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.
Podcast może mieć formę profesjonalnej audycji radiowej, nieformalnego bloga, kursu językowego lub hobbystycznego albo odcinków historii, czytanej przez lektora. Podcastów można słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Ich tematyka jest różnorodna i obejmuje wiele dziedzin życia – od nauki języków obcych, zdrowia, motoryzacji po rozwój osobisty czy trendy w biznesie. Podcasty można subskrybować, dzięki czemu wiemy, kiedy pojawi się nowy odcinek. Możemy też nagrywać podcasty dla swoich uczniów, np. korzystając z darmowego programu Audacity.
Wybierając podcasty na zajęcia językowe warto zwrócić uwagę na:
- regularność ukazywania się,
- aktualność i autentyczność,
- związek z wybranym programem nauczania
- tematykę nawiązującą do zainteresowań uczniów,
- odpowiednie tempo mówienia oraz nasycenie tekstu informacjami.
Najwięcej podcastów znajdziemy naturalnie w języku angielskim, ale coraz więcej nagrywanych jest również w języku niemieckim.
Podcasty godne polecenia to:
Slow German mit Annik Rubens ( https://slowgerman.com/inhaltsverzeichnis/)
Można tu znaleźć zróżnicowane tematycznie teksty do słuchania na każdym poziomie językowym.
Ciekawą pozycją są: Tagesschau in 100 Sekunden (Przegląd wiadomości w ciągu 100 sekund) oraz wiadomości dla dzieci: Logo! Eure Nachrichten!
https://www.tagesschau.de/100sekunden/, https://www.zdf.de/kinder/logo
Ogromną ofertę podcastów ma też Goethe-Institut Warschau.
Warto zajrzeć na przykład do ich cyklu filmów animowanych: Wędrujące słowa (Wanderwörter). Materiał ten stanowi świetny sposób na szlifowanie języka niemieckiego i odkrywanie międzykulturowych niespodzianek.
http://cms.goethe.de/ins/pl/lp/lrn/wan/url/deindex.htm
Inny ciekawy podcast Goethe-Institut Warschau to Deutschbaukasten, (http://cms.goethe.de/ins/pl/lp/lrn/pod/plindex.htm), w którym do każdej z liter alfabetu przygotowane zostały niemieckojęzyczne materiały filmowe wraz z ćwiczeniami i transkrypcją tekstów, np.: A – wie Auto czy F – Fußball.
Łatwym sposobem na urozmaicenie lekcji języka niemieckiego jest podcast: Pozdrowienia z Niemiec (Grüße aus Deutschland):
http://www.goethe.de/lrn/prj/gad/deindex.htm?wt_sc=gad
Nagrania podzielone są tu na kategorie tematyczne, m.in. jedzenie, wypoczynek, rodzina, ochrona środowiska czy święta.
Atrakcyjną propozycję podcastów ma też Deutsche Welle.
Co tydzień wybierane jest tzw. słowo tygodnia, Wort der Woche. Wyjaśniane jest jego pochodzenie, znaczenia oraz w jakich strukturach i kontekstach występuje.
http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/wort-der-woche/s-9031
Powstał też cykl: Das Deutschlandlabor, czyli cykl znakomicie zdydaktyzowanych filmów dotyczących życia w Niemczech. Z ich pomocą uczniowie poznają bliżej kulturę, język i zwyczaje Niemców.
Dlaczego warto korzystać z podcastów na zajęciach językowych?
Podcasty możemy wykorzystać przede wszystkim do kształcenia sprawności słuchania ze zrozumieniem oraz mówienia. Stanowią doskonałe źródło wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Aktualność, autentyczność i różnorodność tematyczna – to kolejne zalety tych materiałów. Dodatkowo, motywują one do pracy z językiem. Są dostępne wszędzie, nawet bez połączenia z Internetem. Można je ściągnąć i słuchać offline. Nie trzeba też za nie płacić.
Zachęcam nauczycieli języka niemieckiego do korzystania z podcastów na lekcjach. Szeroka oferta podcastów, publikowanych przez szereg sprawdzonych instytucji sprawi, że z pewnością znajdą Państwo materiał, który zainteresuje Państwa uczniów, a jednocześnie pozwoli osiągnąć założone cele dydaktyczne.