Dodana: 4 luty 2018 21:20

Zmodyfikowana: 4 luty 2018 21:20

Dzieje papieru i papiernictwa

Dzieje papieru i papiernictwa

Wernisaż 16 lutego 2018 r., godz. 17.00.

Wystawa czynna do 30 czerwca 2018 r.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju popularyzuje wiedzę o historii papieru i technice jego produkcji. Prezentowane na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny oraz liczne eksponaty składają się na opowieść o dziejach papiernictwa od czasów najdawniejszych po współczesność.

Wystawę otwierają materiały poprzedzające wynalazek papieru. Warto zwrócić uwagę na papirus, dziś rzadko wykorzystywaną do produkcji papieru roślinę, z której niegdyś Egipcjanie sporządzali materiał pisarski o tej samej nazwie. Bardzo interesującym eksponatem jest rękopis tamilski spisany w Indiach na liściach bambusowych oraz tapa, materiale zbliżonym do papieru, który do dziś wytwarzany jest na Wyspach Tonga z krzewów morwowatych.

Drugi blok tematyczny ilustruje początki papiernictwa w Chinach (105 rok n.e.) i jego rozwój w krajach Azji. Wyróżniają się tu efektowne okazy ręcznie czerpanych papierów współczesnych, pochodzące z różnych zakątków kontynentu azjatyckiego.

Nie mniej ciekawa jest część wystawy poświęcona europejskiej, rękodzielniczej produkcji papieru oraz charakterystycznym dla niej przemianom technicznym. Jedną z tych przemian było zastosowanie specjalnej papierniczej formy czerpalnej z metalowym sitem, które umożliwiało znakowanie papierów filigranem. Oprócz zabytkowych papierów uwagę zwracają tu współczesne papiery welinowe z cieniowanymi znakami wodnymi wytworzone w papierniach włoskich C.P. Miliani i Fabriano i E. Magnani w Pescii.

W części poświęconej rękodzielniczemu wyrobowi papieru w Polsce pokazano kopie XVI-wiecznych papierów z filigranami pierwszych polskich młynów papierniczych w Prądniku Czerwonym, Mogile i Balicach. Zaprezentowano tu także ciekawe eksponaty związane z historią papierni w Dusznikach Zdroju, której początki sięgają XVI stulecia.

Część wystawy poświęconą przemysłowej produkcji papieru w XIX i XX wieku otwierają ilustracje pierwszej na świecie maszyny produkującej papier, którą skonstruował w 1798 r. Francuz Nicolas Robert. Wystawę wzbogaca sprzęt i aparatura do produkcji papieru, arkusze z cieniowanymi filigranami i próbki wyrobów papierniczych. Ekspozycja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku.

W ramach zwiedzania wystawy proponujemy uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów udział w specjalnych zajęciach edukacyjnych przybliżających treści wystawy.

Opr. na podst. materiałów informacyjnych Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-historyczne/wystawy-czasowe/

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1