Dodana: 8 październik 2019 13:16

Zmodyfikowana: 8 październik 2019 13:16

Noc Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej CEN w Białymstoku

5 października 2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.
Nasza placówka była jedną z około 1800 bibliotek, które wzięły w niej udział. Myślą przewodnią  tegorocznych warsztatów było hasło „Znajdźmy wspólny język”.

Wydarzenie rozpoczęliśmy otwarciem wernisażu „Gra kolorów i świateł”  - Daniela Gromackiego, malarza, a jednocześnie byłego bibliotekarza  oraz  ekspozycją haftów i aplikacji „Tańcowała igła z nitką…” Anieli Maciejczuk – naszej koleżanki bibliotekarki.  

Dzięki zaangażowaniu  wolontariusza Piotra zgromadzone osoby oglądały projekcję filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w latach 70-tych: „Praca młodocianych w gospodarstwie”, „Lato `75”, „Żniwa i omłoty”. Dodatkową atrakcja była prezentacja slajdów Jana Brzechwy „Katar” dedykowana najmłodszym uczestnikom akcji, a także pokaz zestawu slajdów „Stary Białystok”  i „Warszawa” z lat 1960 – 1970. 

Zgromadzone osoby zwiedzały pomieszczenia biblioteczne niedostępne na co dzień dla czytelników, a także  podziwiały „Rezerwat białych kruków” -  najstarsze i najcenniejsze egzemplarze  z naszego księgozbioru.

Dużą popularnością cieszył się również kącik gier i zabaw zorganizowany specjalnie dla najmłodszych.  Starsi mieli okazję przypomnieć sobie przeboje z lat 70 –tych i 80 – tych z płyt winylowych pochodzących z zasobów naszej biblioteki.

Noc bibliotek to  wielkie święto, które  w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów placówek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.