Dodana: 25 wrzesień 2017 14:14

Zmodyfikowana: 30 październik 2017 12:58

Międzynarodowa Konferencja "Fiński model edukacji. Budowanie sieci współpracy"

Międzynarodowa Konferencja „Fiński model edukacji. Budowanie sieci spółpracy.”
odbyła się 27 października 2017 r.
na Wydziałe Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1M


KONFERENCJA OBJĘTA BYŁA PATRONATEM HONOROWYM

PODLASKIEGO KURATORA OŚWIATY W BIAŁYMSTOKU

ORAZ AMBASADY FINLANDII

 

Więcej informacji: http://finskaedukacja.pl/

Konferencja w Obiektywie

 

Fiński model edukacji jest znany na całym świecie przede wszystkim dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zarówno z poziomu zarządzania oświatą, jak i metod edukacyjnych. Według Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment, w skrócie PISA) szkoły fińskie wykazują się jednym z najwyższych wskaźników poziomu umiejętności na świecie.

Również czytanie książek cieszy się dużą popularnością wśród fińskich dzieci i młodzieży. Znajduje to odzwierciedlenie w wysokich notach uzyskiwanych w czytaniu ze zrozumieniem i interpretacji czytanego tekstu. W tym wszystkim warte podkreślenia jest to, że w Finlandii w ciągu roku poświęca się na naukę, w porównaniu do innych krajów, relatywnie mało czasu. Proces nauczania jest mocno zindywidualizowany, nie ma klasówek czy sprawdzianów, a dzieci podchodzą do swojego pierwszego egzaminu dopiero na koniec swojej edukacji drugiego stopnia (ok. 16 r. ż.). Jeśli chodzi o kwestie zarządzania oświatą, w porównaniu z innymi państwami nadzór nad pracą wykonywaną w fińskich szkołach jest minimalny. Tradycyjne formy kontroli pracy nauczycieli takie jak szczegółowy program nauczania dla całego kraju, oficjalnie zatwierdzane materiały dydaktyczne czy tygodniowe plany pracy, przestały w fińskiej szkole funkcjonować pod koniec XX wieku. Pomimo tego, mówi się o fińskim cudzie edukacji. Jak to się stało? Co z fińskiego modelu warto zaadoptować w polskiej szkole?

Wszystkie te fakty są na tyle intrygujące, że chcemy przyjrzeć się z bliska fińskiemu modelowi edukacji i zastanowić się, na ile wybrane rozwiązania z tego modelu można zastosować w polskiej szkole. W trakcie konferencji zainauguruowano polsko-fińską platformę wymiany wiedzy i inspiracji między nauczycielami i zarządzającymi edukacją. Będzie się ona opierać przede wszystkim na wyjazdach studyjnych, webinariach i regularnych międzynarodowych spotkaniach w Polsce i Finlandii.

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1