Dodana: 3 grudzień 2019 13:51

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2019 13:51

KINDERUNI = sukces

W sali konferencyjnej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbył się niezwykły pokaz inaugurujący  niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy w skrócie "Kinderuni". Jest to bezpłatny projekt Goethe-Institut adresowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Obejmuje on trzy fakultety: człowiek, natura, technika. Umożliwia  dzieciom poznanie różnych dziedzin wiedzy i zaznajomienie się z językiem niemieckim w formie zabawy.

Na spotkaniach  promujących  projekt występuje Joachim Hecker,  autor książek, propagujący wśród najmłodszych wiedzę przyrodniczą. W Polsce przetłumaczono jedną z jego książek „Przyroda to przygoda”. W piątek pan Hecker wraz ze swoją asystentką zademonstrował nam niezwykły pokaz eksperymentów przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Okazało się, że ciało człowieka jest doskonałym przewodnikiem fal dźwiękowych oraz prądu. Dzieci zobaczyły jak z rury kanalizacyjnej można zrobić lufę. Obserwowaliśmy obrazy z kamery  na  podczerwień. Dzieci miały okazję zobaczyć jak  produkuje się sztuczny śnieg, czy też jak można „zaczarować” wodę, aby nie wylewała się z kubka. Podczas odkrywania praw przyrody za każdym razem panu Hecker towarzyszyli kolejni asystenci. Chętnych nie brakowało, uczniowie aktywnie brali udział w „zabawie”. Byli tak zaangażowani, iż nikt nie zdawał sobie sprawy, że odkrywa podstawowe prawa fizyki.

Konkluzja z tego spotkania jest następująca. Nauka nie musi być nudna i trudna, a przy okazji można było „doszlifować” język niemiecki, który podczas pokazu wcale nie był barierą.

Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy byli na pokazie !