Program edukacyjny promujący naukę programowania w szkołach

Katarzyna Gagan - konsultant ds. informatyki
Centrum Edukacji nauczycieli w Białymstoku

Zdjęcie: Pixabay, CC0 Public Domain

Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. Ale w jaki sposób uczyć dzieci najmłodsze programowania? Czy można? Okazuje się, że tak i to np. za pomocą kolorowych obrazków, z których  można układać różne historie.

Według ekspertów kompetencją XXI w jest umiejętność kodowania zwana „trzecim językiem” poza językiem ojczystym i angielskim.

Od września 2016r. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło patronatem pilotażowy i bezpłatny program edukacyjny promujący w szkołach podstawowych i gimnazjalnych naukę programowania. „Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze” mówi Anna Zalewska, szefowa MEN.

Nowa podstawa programowa zakłada wprowadzenie elementów nauki programowania już w trakcie edukacji wczesnoszkolnej. W pierwszym etapie chodzi głównie o naukę rozwiązywania problemów oraz rozwój myślenia abstrakcyjnego poprzez gry i zabawy. W kolejnym wprowadza się programowanie wizualnego, a dopiero potem – formalne języki programowania.

Osoby zainteresowane nauczaniem programowania zapraszamy do zapoznanie się z informacjami i materiały edukacyjnymi zamieszczonymi na portalu https://programowanie.men.gov.pl/